Suppose you are given some concentrated HCl which is labelled $11.6M$HCl. You wish to make it $200ml$ of pH $1.25.$ What amount (in ml to the nearest integer) of HCl is needed?
Answer
633.3k+ views
Hint:At first will write what is given in the question. Then we will calculate the molarity hydrogen ion in the solution HCl. Then we will equal the concentration initial multiplied by volume to the final concentration multiplied by the final volume. Then we will get the initial volume needed. Then we will round it off to the nearest integer. In the end we will write the answer.
Complete step-by-step solution:Step1. The initial concentration of the HCl = $11.6M$
Final volume= $200ml$
The pH of the solution= $1.25$
We need to find the volume of the HCl
Step2:We need to find the concentration of the hydrogen ion. The hydrogen will be provided by the HCl. The molarity will be calculated by the formula ${H^ + } = {10^{ - pH}}$
So the ${H^ + } = {10^{ - 1.25}} = 0.056$M
Step 3.The initial concentration multiplied by the initial volume is equal to the initial concentration into final volume. There is no change in the moles.
${C_i} \times {V_i} = {C_f} \times {V_f}$
$0.056 \times 200 = 11.6 \times {V_i}$
The initial volume will be $0.965ml$
Step4. Now we need to round it off to the nearest integer. So the first decimal place is nine which is greater than five. So it will be rounded off to the $1ml$. Hence we need $1ml$ of the volume of HCl.
Note: The nature of the solution can be found out by the litmus test. The blue litmus paper turns into red under acidic solution, and the red litmus paper turns into the blue under basic conditions.When the solution is acidic than pH will be less than seven and when solution is basic than the pH will be more than seven.
Complete step-by-step solution:Step1. The initial concentration of the HCl = $11.6M$
Final volume= $200ml$
The pH of the solution= $1.25$
We need to find the volume of the HCl
Step2:We need to find the concentration of the hydrogen ion. The hydrogen will be provided by the HCl. The molarity will be calculated by the formula ${H^ + } = {10^{ - pH}}$
So the ${H^ + } = {10^{ - 1.25}} = 0.056$M
Step 3.The initial concentration multiplied by the initial volume is equal to the initial concentration into final volume. There is no change in the moles.
${C_i} \times {V_i} = {C_f} \times {V_f}$
$0.056 \times 200 = 11.6 \times {V_i}$
The initial volume will be $0.965ml$
Step4. Now we need to round it off to the nearest integer. So the first decimal place is nine which is greater than five. So it will be rounded off to the $1ml$. Hence we need $1ml$ of the volume of HCl.
Note: The nature of the solution can be found out by the litmus test. The blue litmus paper turns into red under acidic solution, and the red litmus paper turns into the blue under basic conditions.When the solution is acidic than pH will be less than seven and when solution is basic than the pH will be more than seven.
Recently Updated Pages
Write structures of the following compounds i 2 Chloro3methylpentane class 11 chemistry CBSE

What is BLO What is the full form of BLO class 8 social science CBSE

Explain the Treaty of Vienna of 1815 class 10 social science CBSE

A Paragraph on Pollution in about 100-150 Words

XIX+XXX A 49 B 51 C 55 D 44 class 5 maths CBSE

If x a + bt + ct2 where x is in meters and t is in class 11 physics CBSE

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

Draw a diagram of nephron and explain its structur class 11 biology CBSE

10 examples of friction in our daily life

Proton was discovered by A Thomson B Rutherford C Chadwick class 11 chemistry CBSE

Bond order ofO2 O2+ O2 and O22 is in order A O2 langle class 11 chemistry CBSE

Draw a labelled diagram of the neuron and describe class 11 biology CBSE

