In a single slit diffraction the distance between slit & screen is $1\;{\rm{m}}$. The size of the slit is $0.7\;{\rm{mm}}$ & second maximum is formed at a distance of $2\;{\rm{mm}}$ from the center of the screen, then find out the wavelength of light.
Answer
656.4k+ views
Hint: In the solution we will use the general equation of bright fringe for calculating the wavelength of light. They show the relation between the wavelength of light, number of fringes, size of slit and the angle of diffraction. We will also use some basic trigonometry for calculating the angle of diffraction.
Complete step by step solution:
Given:
The distance between slit and screen is, $D = 1\;{\rm{m}}$.
The size of the slit, d is $d = 0.7\;{\rm{mm}} = 0.7\;{\rm{mm}} \times \dfrac{{1\;{\rm{m}}}}{{1000\;{\rm{mm}}}} = 7 \times {10^{ - 4}}\;{\rm{m}}$.
Distance between second maxima and center of screen is, $y = 2\;{\rm{mm}} = \;2\;{\rm{mm}} \times \dfrac{{1\;{\rm{m}}}}{{1000\;{\rm{mm}}}} = 2 \times {10^{ - 3}}\;{\rm{m}}$.
The general equation for calculating the wavelength of n bright fringe is,
$\left( {n + \dfrac{1}{2}} \right)\lambda = d\sin \theta $
Here, $\lambda $ is wavelength of light
For secondary maxima, substitute n=2 in the above expression,
$\begin{array}{l}
\left( {2 + \dfrac{1}{2}} \right)\lambda = d\sin \theta \\
\dfrac{{5\lambda }}{2} = d\sin \theta \\
\lambda = \dfrac{2}{5}d\sin \theta
\end{array}$ … (i)
If $\theta $ is small then $\sin \theta = \tan \theta $.$\tan \theta $ is given by,
$\tan \theta = \dfrac{y}{D}$
If $\theta $ is very small than $\tan \theta = \theta $ and the expression becomes,
$\theta = \dfrac{y}{D}$
Substitute in equation (i),
$\lambda = \dfrac{{2yd}}{{5D}}$
Substitute the necessary value and calculate wavelength,
$\lambda = \dfrac{{2\left( {7 \times {{10}^{ - 4}}\;{\rm{m}}} \right)\left( {2 \times {{10}^{ - 3}}\;{\rm{m}}} \right)}}{{5\left( {1\;{\rm{m}}} \right)}}$
$\lambda = 56 \times {10^{ - 8\;}}{\rm{m}}$
As, 1 Angstrom is equal to ${10^{ - 10}}\;{\rm{m}}$. Converting the wavelength in angstrom,
$\lambda {\rm{ = 56}} \times {\rm{1}}{{\rm{0}}^{ - 8}}\;{\rm{m}}\; = 56 \times {10^{ - 8}}\;{\rm{m}} \times \dfrac{{1\;\mathop {\rm{A}}\limits^{\rm{0}} }}{{{{10}^{ - 10}}\;{\rm{m}}}} = 5600\;\mathop {\rm{A}}\limits^{\rm{0}} \;$
Therefore, the wavelength of the light used is $5600\;\mathop {\rm{A}}\limits^{\rm{0}} $.
Note: Make sure to use the approximation that the angle of diffraction is very small. Convert the units very carefully. First convert $\sin \theta $ into $\tan \theta $ then use the basic formula of trigonometry. Also, remember that it is the case of maxima, so do not use the formula of minima.
Complete step by step solution:
Given:
The distance between slit and screen is, $D = 1\;{\rm{m}}$.
The size of the slit, d is $d = 0.7\;{\rm{mm}} = 0.7\;{\rm{mm}} \times \dfrac{{1\;{\rm{m}}}}{{1000\;{\rm{mm}}}} = 7 \times {10^{ - 4}}\;{\rm{m}}$.
Distance between second maxima and center of screen is, $y = 2\;{\rm{mm}} = \;2\;{\rm{mm}} \times \dfrac{{1\;{\rm{m}}}}{{1000\;{\rm{mm}}}} = 2 \times {10^{ - 3}}\;{\rm{m}}$.
The general equation for calculating the wavelength of n bright fringe is,
$\left( {n + \dfrac{1}{2}} \right)\lambda = d\sin \theta $
Here, $\lambda $ is wavelength of light
For secondary maxima, substitute n=2 in the above expression,
$\begin{array}{l}
\left( {2 + \dfrac{1}{2}} \right)\lambda = d\sin \theta \\
\dfrac{{5\lambda }}{2} = d\sin \theta \\
\lambda = \dfrac{2}{5}d\sin \theta
\end{array}$ … (i)
If $\theta $ is small then $\sin \theta = \tan \theta $.$\tan \theta $ is given by,
$\tan \theta = \dfrac{y}{D}$
If $\theta $ is very small than $\tan \theta = \theta $ and the expression becomes,
$\theta = \dfrac{y}{D}$
Substitute in equation (i),
$\lambda = \dfrac{{2yd}}{{5D}}$
Substitute the necessary value and calculate wavelength,
$\lambda = \dfrac{{2\left( {7 \times {{10}^{ - 4}}\;{\rm{m}}} \right)\left( {2 \times {{10}^{ - 3}}\;{\rm{m}}} \right)}}{{5\left( {1\;{\rm{m}}} \right)}}$
$\lambda = 56 \times {10^{ - 8\;}}{\rm{m}}$
As, 1 Angstrom is equal to ${10^{ - 10}}\;{\rm{m}}$. Converting the wavelength in angstrom,
$\lambda {\rm{ = 56}} \times {\rm{1}}{{\rm{0}}^{ - 8}}\;{\rm{m}}\; = 56 \times {10^{ - 8}}\;{\rm{m}} \times \dfrac{{1\;\mathop {\rm{A}}\limits^{\rm{0}} }}{{{{10}^{ - 10}}\;{\rm{m}}}} = 5600\;\mathop {\rm{A}}\limits^{\rm{0}} \;$
Therefore, the wavelength of the light used is $5600\;\mathop {\rm{A}}\limits^{\rm{0}} $.
Note: Make sure to use the approximation that the angle of diffraction is very small. Convert the units very carefully. First convert $\sin \theta $ into $\tan \theta $ then use the basic formula of trigonometry. Also, remember that it is the case of maxima, so do not use the formula of minima.
Recently Updated Pages
Write structures of the following compounds i 2 Chloro3methylpentane class 11 chemistry CBSE

What is BLO What is the full form of BLO class 8 social science CBSE

Explain the Treaty of Vienna of 1815 class 10 social science CBSE

A Paragraph on Pollution in about 100-150 Words

XIX+XXX A 49 B 51 C 55 D 44 class 5 maths CBSE

If x a + bt + ct2 where x is in meters and t is in class 11 physics CBSE

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

Draw a diagram of nephron and explain its structur class 11 biology CBSE

10 examples of friction in our daily life

Proton was discovered by A Thomson B Rutherford C Chadwick class 11 chemistry CBSE

Bond order ofO2 O2+ O2 and O22 is in order A O2 langle class 11 chemistry CBSE

Draw a labelled diagram of the neuron and describe class 11 biology CBSE

