In a certain particle accelerator, electrons emerge in pulses at the rate of 250 pulses per second. Each pulse is of duration of 200 ns and the electrons in the pulse constitute a current of 250 mA. The number of electrons delivered by the accelerator per pulse is
A) $8.00 \times {10^{10}}$
B) $5.00 \times {10^{10}}$
C) $3.13 \times {10^{10}}$
D) $9.60 \times {10^{10}}$
Answer
302.7k+ views
Hint:This question is from electricity. The problem is solved by the Electric Current concept. Apply the Electric Current equation to find the number of electrons delivered by the accelerator per pulse.
Formula used:
i) $I = \dfrac{q}{t}$
Where,
I = Current
q = Charge
t = time
ii) $n = \dfrac{q}{e}$
Where,
n = Number of electrons
q = Charge
e = Charge of an electron
Complete answer:
$I = \dfrac{q}{t}$
I = 25 mA = 0.25 A
t = 200 ns = $2 \times {10^{ - 7}}s$
The charge in a pulse will be,
$q = It$
$q = 0.25 \times 2 \times {10^{ - 7}} = 5 \times {10^{ - 8}}C$
The number of electrons delivered by the accelerator per pulse is given below.
$n = \dfrac{q}{e}$
$n = \dfrac{{5 \times {{10}^8}}}{{1.6 \times {{10}^{ - 19}}}} = 3.13 \times {10^{11}}$
Hence, the correct option is Option C) $3.13 \times {10^{10}}$.
Additional Information:
The electric current is a flow of charged particles (electrons) through wires and other components.
Electric current is the rate of flow of charge.
Electric current flows from the negative terminal of the cell to the positive terminal.
The conventional direction of electric current is taken as opposite to the direction of the flow of charge (electrons).
Note: The S.I unit of charge is coulomb and the S.I unit of electric current is ampere (coulomb per second).
Formula used:
i) $I = \dfrac{q}{t}$
Where,
I = Current
q = Charge
t = time
ii) $n = \dfrac{q}{e}$
Where,
n = Number of electrons
q = Charge
e = Charge of an electron
Complete answer:
$I = \dfrac{q}{t}$
I = 25 mA = 0.25 A
t = 200 ns = $2 \times {10^{ - 7}}s$
The charge in a pulse will be,
$q = It$
$q = 0.25 \times 2 \times {10^{ - 7}} = 5 \times {10^{ - 8}}C$
The number of electrons delivered by the accelerator per pulse is given below.
$n = \dfrac{q}{e}$
$n = \dfrac{{5 \times {{10}^8}}}{{1.6 \times {{10}^{ - 19}}}} = 3.13 \times {10^{11}}$
Hence, the correct option is Option C) $3.13 \times {10^{10}}$.
Additional Information:
The electric current is a flow of charged particles (electrons) through wires and other components.
Electric current is the rate of flow of charge.
Electric current flows from the negative terminal of the cell to the positive terminal.
The conventional direction of electric current is taken as opposite to the direction of the flow of charge (electrons).
Note: The S.I unit of charge is coulomb and the S.I unit of electric current is ampere (coulomb per second).
Recently Updated Pages
If the magnetizing field on a ferromagnetic material class 12 physics JEE_Main

A point charge is placed at the corner of a cube The class 12 physics JEE_Main

What changes occur if the monochromatic light used class 12 physics JEE_Main

The unit of specific conductance is A Ohm B Ohmmetre class 12 physics JEE_Main

Which lens is used in magnifying glass A Concave lens class 12 physics JEE_Main

Sir C V Raman won the Nobel Prize in which year A 1928 class 12 physics JEE_Main

Trending doubts
JEE Main 2026: Exam Dates, Session 2 Updates, City Slip, Admit Card & Latest News

Understanding the Electric Field of a Uniformly Charged Ring

Derivation of Equation of Trajectory Explained for Students

Understanding Atomic Structure for Beginners

Understanding Uniform Acceleration in Physics

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
CBSE Class 12 Physics Question Paper 2026: Download SET-wise PDF with Answer Key & Analysis

JEE Advanced Percentile vs Marks 2026: JEE Main Cutoff, AIR & IIT Admission Guide

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

What Are Current and Potential Difference in Electricity?

What Are Elastic Collisions in One Dimension?

Understanding Collisions: Types and Examples for Students

