Capillary tubes with very thin walls are suspended vertically in a cup containing water. Before the capillary was suspended, the cup was balanced against weights on a beam balance. When capillary is dipped to a small distance in the water, water rises in the capillary. Water completely wets the capillary walls. To restore the balance, we have to decrease the load on the other scales by 0.14g.If the surface tension of water is $0.07N/m$,determine the radius r(in mm) of the capillary.
Answer
648.9k+ views
Hint: Load is decreased on the other side of the beam which should be balanced by the surface tension force and liquid water completely wets the capillary walls which implies that the angle of contact of water with capillary walls is zero.
Complete step by step answer:
Surface tension force must be balanced by the load decreased
And Surface tension force(F) $= 2 \times T.2\pi r = 2 \times T \times 2\pi r\cos \theta $ where T is surface tension
Putting values we have,
$F = 2 \times 0.07 \times 2\pi r\cos 0 = 2 \times 0.07 \times 2 \times \dfrac{{22}}{7} \times r \times 1 = 0.88r$
Now load is $0.14g$ so load force $F' = \dfrac{{0.14}}{{1000}} \times 10 = 0.0014$
Both these forces must be balanced so,
$F = F' \Rightarrow 0.88r = 0.0014 \Rightarrow r = \dfrac{{0.0014}}{{0.88}} = 0.00159m = 1.59\;mm$
Hence final answer is $1.59\;mm$.
Note: Here load is decreased to balance the beam it means force by surface tension of water must be upward this is indeed true because if force wouldn’t act upwards there will be no rise in capillary tube. Or else you can also solve this by calculating the height of the capillary rise and then equating the mass of those risen water with the decreased load.
Complete step by step answer:
Surface tension force must be balanced by the load decreased
And Surface tension force(F) $= 2 \times T.2\pi r = 2 \times T \times 2\pi r\cos \theta $ where T is surface tension
Putting values we have,
$F = 2 \times 0.07 \times 2\pi r\cos 0 = 2 \times 0.07 \times 2 \times \dfrac{{22}}{7} \times r \times 1 = 0.88r$
Now load is $0.14g$ so load force $F' = \dfrac{{0.14}}{{1000}} \times 10 = 0.0014$
Both these forces must be balanced so,
$F = F' \Rightarrow 0.88r = 0.0014 \Rightarrow r = \dfrac{{0.0014}}{{0.88}} = 0.00159m = 1.59\;mm$
Hence final answer is $1.59\;mm$.
Note: Here load is decreased to balance the beam it means force by surface tension of water must be upward this is indeed true because if force wouldn’t act upwards there will be no rise in capillary tube. Or else you can also solve this by calculating the height of the capillary rise and then equating the mass of those risen water with the decreased load.
Recently Updated Pages
Write structures of the following compounds i 2 Chloro3methylpentane class 11 chemistry CBSE

What is BLO What is the full form of BLO class 8 social science CBSE

Explain the Treaty of Vienna of 1815 class 10 social science CBSE

A Paragraph on Pollution in about 100-150 Words

XIX+XXX A 49 B 51 C 55 D 44 class 5 maths CBSE

If x a + bt + ct2 where x is in meters and t is in class 11 physics CBSE

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

Draw a diagram of nephron and explain its structur class 11 biology CBSE

10 examples of friction in our daily life

Proton was discovered by A Thomson B Rutherford C Chadwick class 11 chemistry CBSE

Bond order ofO2 O2+ O2 and O22 is in order A O2 langle class 11 chemistry CBSE

Draw a labelled diagram of the neuron and describe class 11 biology CBSE

