A uniform rectangular marble slab is 3.4m long and 2.0m wide. It has a mass of $200\,kg$. If it is originally lying on the flat ground, how much work is needed to stand it on one vertex $?$$\left( {{\text{Assume slab position is changed slowly}}} \right)$
A. $2.0\,KJ$
B. $3.0\,KJ$
C. $3.35\,KJ$
D. $3000\,KJ$
Answer
303k+ views
Hint: In the question, length, width and mass of the rectangular marble slab is given. By using the equation of work we get the value of the work done needed to stand the slab on the one vertex.
Formula used
The expression for finding the work need to stand it on one vertex is
$W = mg \times h$
Where,
$m$ be the mass of the rectangular marble slab, $g$be the acceleration due to the gravity and $h$ be the height of the slab.
Complete step by step solution:
Given that,
Length of the slab $l$=$3.4\,m.$
Width of the slab $b = 2.0\,m.$
Mass of the rectangular slab $m = 200\,kg.$
When the rectangular marble slab on shorter end, the height of center of mass of shorter side will be,
$h = \dfrac{b}{2}$
Substitute the known values in the above equation, we get
$h = 1\,m.$
Now, we have to find the work done needed to stand the rectangular marble slab is,
$W = F \times g$
Substitute the known parameters in the above equation, we get
$W = mg \times h$
Substitute the known values in the above equation, we get
$
W = 200 \times 9.81 \times 1 \\
W = 1962\,J. \\
$
Therefore, the work done needed to stand the rectangular marble slab on one vertex is $1962\,J\,\left( {{\text{Approx}}} \right)$.
Hence from the above options, option A is correct.
Note: In the question, we know that some external force acts on the body for moving it to some distance. So we know the work done becomes change. But here the force is applied to the center of mass of the object, so the minimum work has to be done for the lifting purposes. So here we include the height of the slab in the equation, then we get the value of the work done.
Formula used
The expression for finding the work need to stand it on one vertex is
$W = mg \times h$
Where,
$m$ be the mass of the rectangular marble slab, $g$be the acceleration due to the gravity and $h$ be the height of the slab.
Complete step by step solution:
Given that,
Length of the slab $l$=$3.4\,m.$
Width of the slab $b = 2.0\,m.$
Mass of the rectangular slab $m = 200\,kg.$
When the rectangular marble slab on shorter end, the height of center of mass of shorter side will be,
$h = \dfrac{b}{2}$
Substitute the known values in the above equation, we get
$h = 1\,m.$
Now, we have to find the work done needed to stand the rectangular marble slab is,
$W = F \times g$
Substitute the known parameters in the above equation, we get
$W = mg \times h$
Substitute the known values in the above equation, we get
$
W = 200 \times 9.81 \times 1 \\
W = 1962\,J. \\
$
Therefore, the work done needed to stand the rectangular marble slab on one vertex is $1962\,J\,\left( {{\text{Approx}}} \right)$.
Hence from the above options, option A is correct.
Note: In the question, we know that some external force acts on the body for moving it to some distance. So we know the work done becomes change. But here the force is applied to the center of mass of the object, so the minimum work has to be done for the lifting purposes. So here we include the height of the slab in the equation, then we get the value of the work done.
Recently Updated Pages
Four persons A B C and D initially at the corners of class 11 physics JEE_Main

What is the difference between Conduction and conv class 11 physics JEE_Main

Moment of inertia of solid sphere about its diameter class 11 physics JEE_Main

If a piece of ice floating on the surface of water class 11 physics JEE_Main

At what temperature speed of sound in air will be doubled class 11 physics JEE_Main

A closed organ pipe and an open organ pipe are tuned class 11 physics JEE_Main

Trending doubts
JEE Main 2026: Exam Dates, Session 2 Updates, City Slip, Admit Card & Latest News

Understanding the Electric Field of a Uniformly Charged Ring

Derivation of Equation of Trajectory Explained for Students

Understanding Atomic Structure for Beginners

Understanding Uniform Acceleration in Physics

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
CBSE Notes Class 11 Physics Chapter 1 - Units And Measurements - 2026-27 PDF Download (Login Required)

NCERT Solutions For Class 11 Physics Chapter 1 Units And Measurements - 2026-27 Free PDF Download (Login Required)

NCERT Solutions For Class 11 Physics Chapter 2 Motion In A Straight Line - 2026-27 Free PDF Download (Login Required)

Important Questions For Class 11 Physics Chapter 1 Units and Measurement - 2026-27 Free PDF Download (Sign-in Required)

CBSE Notes Class 11 Physics Chapter 2 - Motion in a Straight Line - 2026-27 PDF Download (Login Required)

NCERT Solutions For Class 11 Physics Chapter 3 Motion In A Plane - 2026-27 Free PDF Download (Sign-in Required)

