A train accelerating uniformly from rest attains a maximum speed of 40m/s in 20sec. It travels at this speed for 20sec and is brought to rest with uniform retardation in 40 sec. The average velocity during this period is
$\begin{align}
& \text{a)}\left( \dfrac{\text{80}}{\text{3}} \right)\text{ m/s} \\
& \text{b)30 m/s} \\
& \text{c)25 m/s} \\
& \text{d)40 m/s} \\
\end{align}$
Answer
655.8k+ views
Hint: It is given to us how the train travels along its distance from its initial velocity zero to its final velocity which also equals zero. The average velocity is defined as the total distance covered in the total interval of time. Hence we can determine the distance traveled by the train when it accelerates and decelerates at different intervals of time and divides its total time of the journey. We will use Newton’s first and second kinematic equation to determine the total distance covered.
Complete answer:
Newton’s first kinematic equation is given as,
$V=U+at...(1)$ where V is the final velocity of the body, U is the initial velocity of the body a is the magnitude of the acceleration of the body and t is the time for which the body is under acceleration a.
Similarly if the body travels with the same parameters as mentioned above in time t, then the displacement of the body is given by,
$S=Ut+\dfrac{1}{2}a{{t}^{2}}...(2)$.
Initially it is given to us that the train accelerates uniformly for 20 sec from rest and reaches a maximum speed of 40m/s. Hence its acceleration from the equation 1 we get,
$\begin{align}
& V=U+at \\
& 40=0+a(20) \\
& a=2m{{s}^{-2}} \\
\end{align}$
Hence the distance covered by the train during this period is equal to,
$\begin{align}
& S=Ut+\dfrac{1}{2}a{{t}^{2}} \\
& S=0(20)+\dfrac{1}{2}2{{\left( 20 \right)}^{2}} \\
& S=400m \\
\end{align}$
Further the train travels for 20 sec with its maximum speed. Hence the distance covered for 20sec is,
$\begin{align}
& S=Ut+\dfrac{1}{2}a{{t}^{2}} \\
& S=40(20)+\dfrac{1}{2}0{{\left( 20 \right)}^{2}} \\
& S=800m \\
\end{align}$
Finally the train comes to rest from this point with uniform retardation in 40 sec. hence from the deceleration of the train from equation 1 is,
$\begin{align}
& V=U+at \\
& 0=40+a(40) \\
& a=-1m{{s}^{-2}} \\
\end{align}$
Hence the distance covered by the train during this period is,
$\begin{align}
& S=Ut+\dfrac{1}{2}a{{t}^{2}} \\
& S=40(40)+\dfrac{1}{2}-1{{\left( 40 \right)}^{2}} \\
& S=1600-800 \\
& S=800m \\
\end{align}$
Hence the total distance of the entire journey of the train is the sum of all the distances i.e. equal to 2000m and the total time taken for the journey to get completed is 80 sec’s. Since the average speed is the ratio of the total distance covered to the total time taken for the journey to get completed, the average speed of the train is equal to,
$\begin{align}
& \text{Average speed=}\dfrac{\text{total distance}}{\text{Total time}} \\
& \text{Average speed=}\dfrac{2000m}{80\sec } \\
& \text{Average speed=}25m/s \\
\end{align}$
So, the correct answer is “Option C”.
Note:
In the above case the train accelerates either uniformly or decelerates uniformly. Hence the above kinematic equations are valid. If the train was under non uniform acceleration, we would have to integrate for distance with respect to the non uniform acceleration.
Complete answer:
Newton’s first kinematic equation is given as,
$V=U+at...(1)$ where V is the final velocity of the body, U is the initial velocity of the body a is the magnitude of the acceleration of the body and t is the time for which the body is under acceleration a.
Similarly if the body travels with the same parameters as mentioned above in time t, then the displacement of the body is given by,
$S=Ut+\dfrac{1}{2}a{{t}^{2}}...(2)$.
Initially it is given to us that the train accelerates uniformly for 20 sec from rest and reaches a maximum speed of 40m/s. Hence its acceleration from the equation 1 we get,
$\begin{align}
& V=U+at \\
& 40=0+a(20) \\
& a=2m{{s}^{-2}} \\
\end{align}$
Hence the distance covered by the train during this period is equal to,
$\begin{align}
& S=Ut+\dfrac{1}{2}a{{t}^{2}} \\
& S=0(20)+\dfrac{1}{2}2{{\left( 20 \right)}^{2}} \\
& S=400m \\
\end{align}$
Further the train travels for 20 sec with its maximum speed. Hence the distance covered for 20sec is,
$\begin{align}
& S=Ut+\dfrac{1}{2}a{{t}^{2}} \\
& S=40(20)+\dfrac{1}{2}0{{\left( 20 \right)}^{2}} \\
& S=800m \\
\end{align}$
Finally the train comes to rest from this point with uniform retardation in 40 sec. hence from the deceleration of the train from equation 1 is,
$\begin{align}
& V=U+at \\
& 0=40+a(40) \\
& a=-1m{{s}^{-2}} \\
\end{align}$
Hence the distance covered by the train during this period is,
$\begin{align}
& S=Ut+\dfrac{1}{2}a{{t}^{2}} \\
& S=40(40)+\dfrac{1}{2}-1{{\left( 40 \right)}^{2}} \\
& S=1600-800 \\
& S=800m \\
\end{align}$
Hence the total distance of the entire journey of the train is the sum of all the distances i.e. equal to 2000m and the total time taken for the journey to get completed is 80 sec’s. Since the average speed is the ratio of the total distance covered to the total time taken for the journey to get completed, the average speed of the train is equal to,
$\begin{align}
& \text{Average speed=}\dfrac{\text{total distance}}{\text{Total time}} \\
& \text{Average speed=}\dfrac{2000m}{80\sec } \\
& \text{Average speed=}25m/s \\
\end{align}$
So, the correct answer is “Option C”.
Note:
In the above case the train accelerates either uniformly or decelerates uniformly. Hence the above kinematic equations are valid. If the train was under non uniform acceleration, we would have to integrate for distance with respect to the non uniform acceleration.
Recently Updated Pages
Write structures of the following compounds i 2 Chloro3methylpentane class 11 chemistry CBSE

What is BLO What is the full form of BLO class 8 social science CBSE

Explain the Treaty of Vienna of 1815 class 10 social science CBSE

A Paragraph on Pollution in about 100-150 Words

XIX+XXX A 49 B 51 C 55 D 44 class 5 maths CBSE

If x a + bt + ct2 where x is in meters and t is in class 11 physics CBSE

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

What do you mean by retardation What is its SI uni class 11 physics CBSE

Draw a diagram of nephron and explain its structur class 11 biology CBSE

10 examples of friction in our daily life

Difference between physical and chemical change class 11 chemistry CBSE

Proton was discovered by A Thomson B Rutherford C Chadwick class 11 chemistry CBSE

