A rocket is fired vertically up from the ground with a resultant vertical acceleration of $10m/{s^2}$ . The fuel is finished in $1\min $ and it continues to move up.
(a) What is the maximum height reached?
(b) After how much time from then will the maximum height be reached?
( Take $g = 10m/{s^2}$ )
A. $36km,1\min $
B. $6km,1\min $
C. $30km,1\sec $
D. $36km,1\sec $
Answer
595.1k+ views
HintThis is a great question as per standards. First we have to use the second equation of motion to find total distance travelled with the fuel. Then after that we have to apply the third equation of motion to find the distance after the fuel gets over. Then we have to add then=m to find the total distance. After that we have to use the first equation of motion to find the time.
Complete step-by-step solution:Firstly we have to sort out what we have got :
Resultant vertical acceleration of rocket : $10m/{s^2}$
Fuel is finished within time : $1\min $
: The total distance travelled by the rocket within the first $1\min $ :
The acceleration is $10m/{s^2}$
The time in seconds $ = 60\sec $
$ {h_1} = \dfrac{1}{2}a{t^2} \\
{h_1} = \dfrac{1}{2} \times 10 \times {60^2} \\
{h_1} = 18000m \\
{h_1} = 18km \\ $
Now, the velocity after the fuel is over would be :
$
v = at \\
v = 10 \times 60 \\
v = 600m/s \\
$
After the fuel will get over than acceleration will get in the opposite direction:
$a = - 10m/{s^2}$
Now we just have to put the values in the equation for $v = 0m/s$ as at the peak point it would be so :
\[
{v^2} = {u^2} + 2a{h_2} \\
0 = {600^2} + 2 \times 10 \times {h_2} \\
360000 = 20{h_2} \\
{h_2} = 18000m \\
\]
Now the total distance will be equal to :
$
= {h_1} + {h_2} \\
= 18000m + 18000m \\
= 36km \\
$
So the total distance would be $36km$
: We already0 know that the final velocity would be zero, therefore to find the time travelled in that period we just have to use the first equation of motion :
$
v = u - gt \\
0 = 600 - 10 \times t \\
10t = 600 \\
t = \dfrac{{600}}{{10}} \\
t = 60s \\
t = 1\min \\
$
Therefore the total time taken : $t = 1\min $
Hence, the correct option would be A.
Note:- Here we have to take care that the given acceleration is already the resultant acceleration, the one after the calculation of gravity. Apart from that we should consider ideal situations until no exception is given.
Complete step-by-step solution:Firstly we have to sort out what we have got :
Resultant vertical acceleration of rocket : $10m/{s^2}$
Fuel is finished within time : $1\min $
: The total distance travelled by the rocket within the first $1\min $ :
The acceleration is $10m/{s^2}$
The time in seconds $ = 60\sec $
$ {h_1} = \dfrac{1}{2}a{t^2} \\
{h_1} = \dfrac{1}{2} \times 10 \times {60^2} \\
{h_1} = 18000m \\
{h_1} = 18km \\ $
Now, the velocity after the fuel is over would be :
$
v = at \\
v = 10 \times 60 \\
v = 600m/s \\
$
After the fuel will get over than acceleration will get in the opposite direction:
$a = - 10m/{s^2}$
Now we just have to put the values in the equation for $v = 0m/s$ as at the peak point it would be so :
\[
{v^2} = {u^2} + 2a{h_2} \\
0 = {600^2} + 2 \times 10 \times {h_2} \\
360000 = 20{h_2} \\
{h_2} = 18000m \\
\]
Now the total distance will be equal to :
$
= {h_1} + {h_2} \\
= 18000m + 18000m \\
= 36km \\
$
So the total distance would be $36km$
: We already0 know that the final velocity would be zero, therefore to find the time travelled in that period we just have to use the first equation of motion :
$
v = u - gt \\
0 = 600 - 10 \times t \\
10t = 600 \\
t = \dfrac{{600}}{{10}} \\
t = 60s \\
t = 1\min \\
$
Therefore the total time taken : $t = 1\min $
Hence, the correct option would be A.
Note:- Here we have to take care that the given acceleration is already the resultant acceleration, the one after the calculation of gravity. Apart from that we should consider ideal situations until no exception is given.
Recently Updated Pages
What is BLO What is the full form of BLO class 8 social science CBSE

Explain the Treaty of Vienna of 1815 class 10 social science CBSE

10 examples of friction in our daily life

Draw a diagram of nephron and explain its structur class 11 biology CBSE

Write structures of the following compounds i 2 Chloro3methylpentane class 11 chemistry CBSE

A Paragraph on Pollution in about 100-150 Words

Trending doubts
What is the Full Form of PVC, PET, HDPE, LDPE, PP and PS ?

Draw a well labelled diagram of LS of the human ki class 12 biology CBSE

Draw a well labelled diagram of the human brain class 12 biology CBSE

The first microscope was invented by A Leeuwenhoek class 12 biology CBSE

State the principle of an ac generator and explain class 12 physics CBSE

What is the Mirror formula Derive the relation dfrac1u+dfrac1vdfrac2R class 12 physics CBSE

