A pebble is released from rest at a certain height and falls freely, reaching an impact speed of 4m/s at the floor. Next the pebble is thrown down with an initial speed of 3m/s from the same height. What is its speed at the floor?
Answer
591k+ views
Hint: As a first step, one could read the question well and hence note down the given points under two sets of conditions. You could apply the equation of motion to both these cases accordingly. The height covered by the pebble obtained for the first case could be substituted to get the required answer in the second case.
Formula used:
Equation of motion,
${{v}^{2}}-{{u}^{2}}=2gs$
Complete step-by-step solution:
In the question, we are given two situations. One where the pebble is released from certain heights and the final velocity is 4m/s. For the second case, initial velocity of the pebble is given and it covers the same distance as before to reach the ground. We are supposed to find the final velocity in this case.
For the first case,
Initial velocity, u =0
Final velocity, v = 4m/s
Let the distance covered during its fall be s and the acceleration on it would be that due to gravity. We have the equation of motion,
${{v}^{2}}-{{u}^{2}}=2gs$…………………………………. (1)
$\Rightarrow {{4}^{2}}-0=2\times 10\times s$
$\Rightarrow s=0.8m$
Now, for the second case,
u = 3m/s
s =0.8m
(1) would become,
${{v}^{2}}={{3}^{2}}+\left( 2\times 10\times 0.8 \right)$
$\therefore v=5m{{s}^{-1}}$
Therefore, we found the final velocity of the pebble for the second case to be 5m/s.
Note: There is certain basic knowledge you should have while dealing with problems related to one dimensional motion. For example, here, for the motion of the pebble, force due to gravity is responsible as it is under free fall. Hence, we have taken the acceleration of the pebble to be g.
Formula used:
Equation of motion,
${{v}^{2}}-{{u}^{2}}=2gs$
Complete step-by-step solution:
In the question, we are given two situations. One where the pebble is released from certain heights and the final velocity is 4m/s. For the second case, initial velocity of the pebble is given and it covers the same distance as before to reach the ground. We are supposed to find the final velocity in this case.
For the first case,
Initial velocity, u =0
Final velocity, v = 4m/s
Let the distance covered during its fall be s and the acceleration on it would be that due to gravity. We have the equation of motion,
${{v}^{2}}-{{u}^{2}}=2gs$…………………………………. (1)
$\Rightarrow {{4}^{2}}-0=2\times 10\times s$
$\Rightarrow s=0.8m$
Now, for the second case,
u = 3m/s
s =0.8m
(1) would become,
${{v}^{2}}={{3}^{2}}+\left( 2\times 10\times 0.8 \right)$
$\therefore v=5m{{s}^{-1}}$
Therefore, we found the final velocity of the pebble for the second case to be 5m/s.
Note: There is certain basic knowledge you should have while dealing with problems related to one dimensional motion. For example, here, for the motion of the pebble, force due to gravity is responsible as it is under free fall. Hence, we have taken the acceleration of the pebble to be g.
Recently Updated Pages
Write structures of the following compounds i 2 Chloro3methylpentane class 11 chemistry CBSE

What is BLO What is the full form of BLO class 8 social science CBSE

Explain the Treaty of Vienna of 1815 class 10 social science CBSE

A Paragraph on Pollution in about 100-150 Words

XIX+XXX A 49 B 51 C 55 D 44 class 5 maths CBSE

If x a + bt + ct2 where x is in meters and t is in class 11 physics CBSE

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

What do you mean by retardation What is its SI uni class 11 physics CBSE

Draw a diagram of nephron and explain its structur class 11 biology CBSE

10 examples of friction in our daily life

Difference between physical and chemical change class 11 chemistry CBSE

Proton was discovered by A Thomson B Rutherford C Chadwick class 11 chemistry CBSE

