A driver having a definite reaction time is capable of stopping his car over a distance of 30 m on seeing a red traffic signal, when the speed of the car is 72 km/hr and over a distance of 10 m when the speed is 36 km/hr. What is the reaction time of the driver?
A. 1s
B. 0.25s
C. 0.5s
D. 2s
Answer
654.9k+ views
Hint: Reaction time is that time in which a driver realizes that he should apply brakes and he does it. After application of the brakes anyhow due to the deceleration of the car it stops at the signal. It is to be assumed that the deceleration is constant and reaction time is constant.
Formula used:
$\eqalign{
& s = ut \cr
& {v^2} - {u^2} = 2as \cr} $
Complete step by step answer:
Usually in the ideal case of the problems we solve them by taking reaction time as zero. That means as soon as the driver sees the traffic signal he will apply the brakes and the time taken to stop is only stopping time and the distance travelled will be completely stopping distance due to application of brakes.
But in this case we consider that after the driver sees the signal he takes time ‘t’ and applies the brakes and then after sometime the car will stop completely. During this time ‘t’ there will be no deceleration and the car moves with uniform velocity. Let the distance travelled during this time be${s_1}$. After application of brakes it moves with deceleration ‘a’ and the distance travelled be ${s_2}$.
We have the formula
$s = ut$
Here ‘u ‘is the velocity and $u = 72km/hr = 20m/s$.
$s = ut$
$ \Rightarrow {s_1} = 20t$
After application of brakes we have ${v^2} - {u^2} = 2as$ where ‘v’ is the final velocity which is zero in this case and ‘a’ is the deceleration and ‘u’ is 20m/s
${v^2} - {u^2} = 2as$
$ \Rightarrow {s_2} = \dfrac{{{{20}^2}}}{{2a}}$
So ${s_1} + {s_2} = 30m$
$ \Rightarrow 20t + \dfrac{{{{20}^2}}}{{2a}} = 30$
…eq 1
For the second case we have
We have the formula
$s = ut$
Here ‘u ‘is the velocity and $u = 36km/hr = 10m/s$.
$s = ut$
$ \Rightarrow {s_1} = 10t$
After application of brakes we have ${v^2} - {u^2} = 2as$ where ‘v’ is the final velocity which is zero in this case and ‘a’ is the deceleration and ‘u’ is 10m/s
${v^2} - {u^2} = 2as$
$ \Rightarrow {s_2} = \dfrac{{{{10}^2}}}{{2a}}$
So ${s_1} + {s_2} = 10m$
$ \Rightarrow 10t + \dfrac{{{{10}^2}}}{{2a}} = 10$ … eq 2
Hence by solving equation 1 and equation 2 we will get t=0.5 sec
So, the correct answer is “Option C”.
Note:
Actually the reason that they gave us two cases is because we will get an equation after solving the first case which contains unknown deceleration and stopping time. So when there are two unknowns then obviously we should have two equations to solve them.
Formula used:
$\eqalign{
& s = ut \cr
& {v^2} - {u^2} = 2as \cr} $
Complete step by step answer:
Usually in the ideal case of the problems we solve them by taking reaction time as zero. That means as soon as the driver sees the traffic signal he will apply the brakes and the time taken to stop is only stopping time and the distance travelled will be completely stopping distance due to application of brakes.
But in this case we consider that after the driver sees the signal he takes time ‘t’ and applies the brakes and then after sometime the car will stop completely. During this time ‘t’ there will be no deceleration and the car moves with uniform velocity. Let the distance travelled during this time be${s_1}$. After application of brakes it moves with deceleration ‘a’ and the distance travelled be ${s_2}$.
We have the formula
$s = ut$
Here ‘u ‘is the velocity and $u = 72km/hr = 20m/s$.
$s = ut$
$ \Rightarrow {s_1} = 20t$
After application of brakes we have ${v^2} - {u^2} = 2as$ where ‘v’ is the final velocity which is zero in this case and ‘a’ is the deceleration and ‘u’ is 20m/s
${v^2} - {u^2} = 2as$
$ \Rightarrow {s_2} = \dfrac{{{{20}^2}}}{{2a}}$
So ${s_1} + {s_2} = 30m$
$ \Rightarrow 20t + \dfrac{{{{20}^2}}}{{2a}} = 30$
…eq 1
For the second case we have
We have the formula
$s = ut$
Here ‘u ‘is the velocity and $u = 36km/hr = 10m/s$.
$s = ut$
$ \Rightarrow {s_1} = 10t$
After application of brakes we have ${v^2} - {u^2} = 2as$ where ‘v’ is the final velocity which is zero in this case and ‘a’ is the deceleration and ‘u’ is 10m/s
${v^2} - {u^2} = 2as$
$ \Rightarrow {s_2} = \dfrac{{{{10}^2}}}{{2a}}$
So ${s_1} + {s_2} = 10m$
$ \Rightarrow 10t + \dfrac{{{{10}^2}}}{{2a}} = 10$ … eq 2
Hence by solving equation 1 and equation 2 we will get t=0.5 sec
So, the correct answer is “Option C”.
Note:
Actually the reason that they gave us two cases is because we will get an equation after solving the first case which contains unknown deceleration and stopping time. So when there are two unknowns then obviously we should have two equations to solve them.
Recently Updated Pages
10 examples of friction in our daily life

Write structures of the following compounds i 2 Chloro3methylpentane class 11 chemistry CBSE

What is BLO What is the full form of BLO class 8 social science CBSE

Explain the Treaty of Vienna of 1815 class 10 social science CBSE

A Paragraph on Pollution in about 100-150 Words

XIX+XXX A 49 B 51 C 55 D 44 class 5 maths CBSE

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

What do you mean by retardation What is its SI uni class 11 physics CBSE

Draw a diagram of nephron and explain its structur class 11 biology CBSE

Difference between physical and chemical change class 11 chemistry CBSE

Draw a labelled diagram of the neuron and describe class 11 biology CBSE

What are derived physical quantities Give any two examples class 11 physics CBSE

