The heavier block is an Atwood machine that has a mass twice that of the lighter one. The tension in the string is 16.0N when the system is set into the motion. Find the decrease in the gravitational potential energy during the first second after the system is released from rest.
(A) 19.6 J
(B) 29 J
(C) 35 J
(D) 10 J
Answer
302.7k+ views
Hint We should know that potential energy is defined as the energy that is stored in any system. The potential energy is defined as the measurement of the amount of work done by the system. The potential energy is altered usually on the basis of the equilibrium position and also the virtue of the position of the system.
Complete step by step answer
We should know that,
Tension is denoted by T which is 16.0 N.
Now,
$T - 2mg + 2ma = 0...........(i)$
$T - mg - ma = 0..........(ii)$
From the equations we can say that:
$3ma - mg = 0$
Now we have to evaluate to get:
$g = 3a$
$\Rightarrow a = \dfrac{g}{3}$
Now we have to put the value of g in the equation (ii) to get:
$T - 3ma - ma = 0$
$\Rightarrow T = 4ma$
$\Rightarrow a = \dfrac{T}{{4m}}$
Now, from the equation of motion we get that at t = 1:
$s = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}$
$\Rightarrow s = 0 + \dfrac{1}{2} \times \dfrac{T}{{4m}} \times {(1)^2}$
So, we have to find the value of s as:
$s = \dfrac{{16}}{{8m}}$
$\Rightarrow s = \dfrac{2}{m}$
Thus, we can say that change in the height of the block will be:
$\Delta h = s$
The net mass is given as:
$2m - m = m$
So, the decrease of the potential energy is given as:
$P.E. = mg\Delta h$
$\Rightarrow P.E. = m \times 9.8 \times \dfrac{2}{m}$
$\Rightarrow P.E. = 19.6J$
Hence, the decreased potential energy is 19.6 J. So,
the correct answer is given as option A.
Note It should also be known to us that potential energy is the energy which is held against an object because of the position which is relative to the other objects, and then stress itself, the electric charge and various other factors.
Complete step by step answer
We should know that,
Tension is denoted by T which is 16.0 N.
Now,
$T - 2mg + 2ma = 0...........(i)$
$T - mg - ma = 0..........(ii)$
From the equations we can say that:
$3ma - mg = 0$
Now we have to evaluate to get:
$g = 3a$
$\Rightarrow a = \dfrac{g}{3}$
Now we have to put the value of g in the equation (ii) to get:
$T - 3ma - ma = 0$
$\Rightarrow T = 4ma$
$\Rightarrow a = \dfrac{T}{{4m}}$
Now, from the equation of motion we get that at t = 1:
$s = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}$
$\Rightarrow s = 0 + \dfrac{1}{2} \times \dfrac{T}{{4m}} \times {(1)^2}$
So, we have to find the value of s as:
$s = \dfrac{{16}}{{8m}}$
$\Rightarrow s = \dfrac{2}{m}$
Thus, we can say that change in the height of the block will be:
$\Delta h = s$
The net mass is given as:
$2m - m = m$
So, the decrease of the potential energy is given as:
$P.E. = mg\Delta h$
$\Rightarrow P.E. = m \times 9.8 \times \dfrac{2}{m}$
$\Rightarrow P.E. = 19.6J$
Hence, the decreased potential energy is 19.6 J. So,
the correct answer is given as option A.
Note It should also be known to us that potential energy is the energy which is held against an object because of the position which is relative to the other objects, and then stress itself, the electric charge and various other factors.
Recently Updated Pages
Four persons A B C and D initially at the corners of class 11 physics JEE_Main

What is the difference between Conduction and conv class 11 physics JEE_Main

Moment of inertia of solid sphere about its diameter class 11 physics JEE_Main

If a piece of ice floating on the surface of water class 11 physics JEE_Main

At what temperature speed of sound in air will be doubled class 11 physics JEE_Main

A closed organ pipe and an open organ pipe are tuned class 11 physics JEE_Main

Trending doubts
JEE Main 2026: Exam Dates, Session 2 Updates, City Slip, Admit Card & Latest News

Understanding the Electric Field of a Uniformly Charged Ring

Derivation of Equation of Trajectory Explained for Students

Understanding Atomic Structure for Beginners

Understanding Uniform Acceleration in Physics

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
CBSE Notes Class 11 Physics Chapter 1 - Units And Measurements - 2026-27 PDF Download (Login Required)

NCERT Solutions For Class 11 Physics Chapter 1 Units And Measurements - 2026-27 Free PDF Download (Login Required)

NCERT Solutions For Class 11 Physics Chapter 2 Motion In A Straight Line - 2026-27 Free PDF Download (Login Required)

Important Questions For Class 11 Physics Chapter 1 Units and Measurement - 2026-27 Free PDF Download (Sign-in Required)

CBSE Notes Class 11 Physics Chapter 2 - Motion in a Straight Line - 2026-27 PDF Download (Login Required)

NCERT Solutions For Class 11 Physics Chapter 3 Motion In A Plane - 2026-27 Free PDF Download (Sign-in Required)

