A particle falling under gravity describes 80 ft in a certain seconds. How long does it take to describe the next 112ft? [$ g = 32ft/{sec^2}$]
A) 1s
B) 2s
C) 3s
D) 4s
Answer
302.7k+ views
Hint: Here the particle is falling under the influence of gravity. Here we would apply the equations of gravity and find out the height of the particle from the ground. Then apply the second equation of kinematics in which distance initial velocity, acceleration and time is involved.
Formula used:
${v^2} = {u^2} + 2gh$;
Where:
v = final velocity;
u = initial velocity;
g = gravitational acceleration;
h = height;
$s = vt + \dfrac{1}{2}a{t^2}$;
Where:
s = distance;
v = initial velocity;
a = g = Gravitational acceleration
t = time;
Complete step by step solution:
Apply the equation of kinematics and solve for the unknown time t.
${v^2} = {u^2} + 2gh$;
The initial velocity is zero;
${v^2} = 0 + 2gh$;
Put in the rest of the given values in the above equation:
${v^2} = 2 \times 32 \times 80$;
Solve mathematically;
${v^2} = 5120$;
To remove the square on the LHS put square root on the RHS:
$v = \sqrt {5120} $;
$v = 71.55$ft/s.
Now this velocity is the initial velocity for the 112ft.
Apply the equation of kinematics:
$s = vt + \dfrac{1}{2}a{t^2}$;
Put in the given values:
$112 = 71.55t + \dfrac{1}{2} \times 32{t^2}$;
Simplify the above equation:
$0 = 71.55t + 16{t^2} - 112$;
Factorize the above equation by the formula:
\[t = - b \pm \sqrt {{b^2} - 4ac} /2a\];
Put the value of h in the above equation and solve:
\[t = \dfrac{{ - 16 \pm \sqrt {{{16}^2} - 4 \times 71.55 \times - 112} }}{{2 \times 71.55}}\];
Do the needed mathematical calculations:
\[t = \dfrac{{ - 16 \pm \sqrt {256 - 32054} }}{{143.1}}\];
\[t = \dfrac{{ - 16 \pm \sqrt {31798} }}{{143.1}}\];
Do the subtraction and then divide
\[t = \dfrac{{ - 16 \pm 178.31}}{{143.1}}\];
\[t = \dfrac{{162}}{{143.1}}\]
After solving the above equation, the value comes out to be:
\[t \simeq 1s\].
Hence, Option (A) is correct i.e. It takes 1seconds to describe the next 112ft.
Note: Here for the first case the initial velocity would be zero, apply the equation of kinematics ${v^2} = {u^2} + 2gh$ and find the final velocity v. The final velocity v would be the initial velocity for the second case when the particle is falling and has covered a distance of 112ft. Apply the equation $s = vt + \dfrac{1}{2}a{t^2}$ and solve for time.
Formula used:
${v^2} = {u^2} + 2gh$;
Where:
v = final velocity;
u = initial velocity;
g = gravitational acceleration;
h = height;
$s = vt + \dfrac{1}{2}a{t^2}$;
Where:
s = distance;
v = initial velocity;
a = g = Gravitational acceleration
t = time;
Complete step by step solution:
Apply the equation of kinematics and solve for the unknown time t.
${v^2} = {u^2} + 2gh$;
The initial velocity is zero;
${v^2} = 0 + 2gh$;
Put in the rest of the given values in the above equation:
${v^2} = 2 \times 32 \times 80$;
Solve mathematically;
${v^2} = 5120$;
To remove the square on the LHS put square root on the RHS:
$v = \sqrt {5120} $;
$v = 71.55$ft/s.
Now this velocity is the initial velocity for the 112ft.
Apply the equation of kinematics:
$s = vt + \dfrac{1}{2}a{t^2}$;
Put in the given values:
$112 = 71.55t + \dfrac{1}{2} \times 32{t^2}$;
Simplify the above equation:
$0 = 71.55t + 16{t^2} - 112$;
Factorize the above equation by the formula:
\[t = - b \pm \sqrt {{b^2} - 4ac} /2a\];
Put the value of h in the above equation and solve:
\[t = \dfrac{{ - 16 \pm \sqrt {{{16}^2} - 4 \times 71.55 \times - 112} }}{{2 \times 71.55}}\];
Do the needed mathematical calculations:
\[t = \dfrac{{ - 16 \pm \sqrt {256 - 32054} }}{{143.1}}\];
\[t = \dfrac{{ - 16 \pm \sqrt {31798} }}{{143.1}}\];
Do the subtraction and then divide
\[t = \dfrac{{ - 16 \pm 178.31}}{{143.1}}\];
\[t = \dfrac{{162}}{{143.1}}\]
After solving the above equation, the value comes out to be:
\[t \simeq 1s\].
Hence, Option (A) is correct i.e. It takes 1seconds to describe the next 112ft.
Note: Here for the first case the initial velocity would be zero, apply the equation of kinematics ${v^2} = {u^2} + 2gh$ and find the final velocity v. The final velocity v would be the initial velocity for the second case when the particle is falling and has covered a distance of 112ft. Apply the equation $s = vt + \dfrac{1}{2}a{t^2}$ and solve for time.
Recently Updated Pages
Four persons A B C and D initially at the corners of class 11 physics JEE_Main

What is the difference between Conduction and conv class 11 physics JEE_Main

Moment of inertia of solid sphere about its diameter class 11 physics JEE_Main

If a piece of ice floating on the surface of water class 11 physics JEE_Main

At what temperature speed of sound in air will be doubled class 11 physics JEE_Main

A closed organ pipe and an open organ pipe are tuned class 11 physics JEE_Main

Trending doubts
Understanding Uniform Acceleration in Physics

What Are Current and Potential Difference in Electricity?

Ideal and Non-Ideal Solutions Explained for Class 12 Chemistry

Understanding the Centre of Mass of a Semicircular Ring

Class 11 JEE Main Physics Mock Test 2027

Understanding Electric Field Intensity Made Easy

Other Pages
JEE Advanced Weightage Chapter Wise 2026 for Physics, Chemistry, and Mathematics

NCERT Solutions For Class 11 Physics Chapter 9 Mechanical Properties Of Fluids - 2026-27 Free PDF Download (Sign-in Required)

CBSE Notes Class 11 Physics Chapter 10 - Thermal Properties of Matter - 2026-27 PDF Download (Login Required)

Electron Gain Enthalpy and Electron Affinity Explained

Understanding Inertial and Non-Inertial Frames of Reference

CBSE Notes Class 11 Physics Chapter 11 - Thermodynamics - 2026-27 Free PDF Download (Sign-in Required)

